Zabójstwo - Adwokat Leszno
Zbrodnia zabójstwa, co nie powinno budzić wątpliwości, jest najsurowiej karanym przestępstwem w Kodeksie karnym, zagrożonym nawet dożywotnim pozbawieniem wolności. Zabójstwo może być popełnione wyłącznie umyślnie, a więc nie może zostać skazana za przestępstwo osoba, która z winy nieumyślnej doprowadziła do śmierci ofiary.
Art. 148 § 1 Kodeksu karnego to najkrótszy przepis ustawy karnej, ale jednocześnie te trzy słowa („Kto zabija człowieka”) penalizują najcięższe przestępstwo znane w naszym prawodawstwie – i do tego zagrożone najwyższą karą. Paragraf drugi omawianego przepisu określa typy kwalifikowane zabójstwa.
Czym jest zabójstwo?
Zbrodnia zabójstwa polega na umyślnym pozbawieniu życia drugiego człowieka. Bez znaczenia są technika i narzędzie użyte przez sprawcę – liczy się wyłącznie to, że swoim zachowaniem doprowadził on do śmierci ofiary.
Zabić można również przez zaniechanie, ale tylko wtedy, gdy na sprawcy ciążył prawny, szczególny obowiązek czynienia starań o zachowanie życia ofiary.
Warunkiem przypisania sprawcy zabójstwa skutku w postaci śmierci człowieka jest to, by zachowanie sprawcy było jednym z warunków, bez których śmierć by nie nastąpiła. Zabójstwa nie można dopuścić się nieumyślnie: przestępstwo to może zostać popełnione w zamiarze bezpośrednim lub ewentualnym.
-
O zamiarze bezpośrednim możemy mówić w sytuacji, gdy sprawca podjął działania skierowane przeciwko drugiej osobie, których celem było jej zabicie bądź osiągnięcie innego skutku prowadzącego do śmierci tej osoby.
-
Zamiar ewentualny przypiszemy sprawcy, który przewidywał, że jego zachowanie może doprowadzić do śmierci człowieka i godził się na taki skutek.
Jeżeli sprawca nie chciał zabić i do pozbawienia ofiary życia doszło wskutek niezachowania ostrożności lub niedbalstwa, zastosowanie znajduje art. 155 k.k., który mówi o nieumyślnym spowodowaniu śmierci.
Jak określić zamiar sprawcy zabójstwa?
Zamiar sprawcy zazwyczaj ustalany jest na podstawie okoliczności popełnienia czynu zabronionego. Sąd bierze pod uwagę przyczyny zdarzenia, intensywność zadanych ciosów i użyte narzędzie, osobowość sprawcy, jego zachowanie przed i po popełnieniu czynu, stosunek do pokrzywdzonego. Wydanie wyroku w sprawie o zabójstwo poprzedzone jest badaniem przez biegłych i powołaniem wielu świadków. To nigdy nie są proste sprawy.
Morderstwo a zabójstwo
W codziennym języku w sposób zamienny używa się słów „zabójstwo” i „morderstwo”. Kodeks karny nie operuje pojęciem „morderstwo”, ale w doktrynie i literaturze prawniczej przyjmuje się, że morderstwo to zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem lub połączone z dręczeniem ofiary. Są to przypadki opisane w art. 148 § 2 k.k., który określa typy kwalifikowane zabójstwa.
Należą do nich przypadki pozbawienia życia:
-
ze szczególnym okrucieństwem;
-
w związku z wzięciem zakładnika, zgwałceniem albo rozbojem;
-
w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie;
-
z użyciem materiałów wybuchowych.
Wyrok za zabójstwo
Wymierzając karę, sąd bierze pod uwagę wiele okoliczności, na przykład sposób życia przed popełnieniem przestępstwa i zachowanie się po jego popełnieniu. Przede wszystkim kieruje się jednak tym, czy w grę wchodzi któryś ze wspomnianych w poprzednim podpunkcie typów kwalifikowanych.
-
Zabójstwo określone w art. 148 § 1 podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 10 lat albo karze dożywotniego pozbawienia wolności.
-
W przypadku zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem lub w wyniku motywacji zasługującej na szczególne potępienie sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 15 lat albo karze dożywotniego pozbawienia wolności (art. 148 § 2).
-
Karze określonej w § 2 podlega ten, kto jednym czynem zabija więcej niż jedną osobę lub był wcześniej prawomocnie skazany za zabójstwo oraz sprawca zabójstwa funkcjonariusza publicznego popełnionego podczas lub w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych związanych z ochroną bezpieczeństwa ludzi lub ochroną bezpieczeństwa lub porządku publicznego.
Art. 148 k.k. zawiera jeszcze paragraf 4, który przewiduje, że „kto zabija człowieka pod wpływem silnego wzburzenia usprawiedliwionego okolicznościami, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Chodzi tu o przestępstwa popełnione w afekcie. Nie jest to określenie zdefiniowane w przepisach, ale według orzecznictwa Sądu Najwyższego afektem jest niemal odruchowa, nagła reakcja na zdarzenie stanowiące szczególnie trudny do opanowania „impuls sprawczy dla zachowania niezgodnego z prawem”.
Zabójstwo – kancelaria w Lesznie
Kancelaria Adwokacka – Adwokat Marcin Dłubała ma doświadczenie w sprawach karnych, w tym najtrudniejszych, także o zabójstwo. Jesteśmy w stanie podjąć się obrony klienta oskarżonego z art. 148 Kodeksu karnego i przygotować linię obrony, która pomoże mu uniknąć kary lub zmniejszyć jej dolegliwość.