Nieumyślne spowodowanie śmierci - Adwokat Leszno
Zgodnie z art. 155 Kodeksu karnego nieumyślne spowodowanie śmierci polega na doprowadzeniu do śmierci człowieka w wyniku działania lub zaniechania, które było wynikiem niezachowania należytej ostrożności. To właśnie brak zamiaru doprowadzenia do śmierci odróżnia ten czyn od zabójstwa. Za spowodowanie nieumyślnej śmierci ustawodawca przewidział karę w postaci pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Nieumyślne spowodowanie śmierci
Przestępstwo nieumyślnego spowodowania śmierci opisane jest w art. 155 Kodeksu karnego.
Aby zaklasyfikować pozbawienie życia jako nieumyślne spowodowanie śmierci, a nie podlegające surowszej karze zabójstwo z art. 148 k.k., trzeba wykazać, że doszło do niego nieumyślnie, to znaczy sprawca nie chciał i nie godził się na doprowadzenie do śmierci drugiej osoby.
Nieumyślnego spowodowania śmierci może dopuścić się przykładowo:
-
lekarz, który zaordynował nieodpowiednie leczenie albo popełnił błąd w trakcie zabiegu;
-
nauczyciel, który w czasie wycieczki szkolnej nie dopilnował ucznia i ten uległ wypadkowi;
-
pracodawca, który nie dopilnował zasad BHP w swojej firmie,
Dla przypisania skutku śmiertelnego trzeba dowieść, że gdyby sprawca nie naruszył reguł ostrożności, pokrzywdzony by nie zginął. Nie musi być bezpośrednim sprawcą zdarzenia powodującego śmierć: wystarczy, że ciąży na nim prawny obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa (czyli jest gwarantem, tak jak pracodawca i nauczyciel z przykładu powyżej), a on przez nieuwagę, nieumiejętność przewidywania lub zignorowanie obowiązków nie dopełnił obowiązku.
Nieumyślne spowodowanie śmierci lekarz Leszno
Lekarz w godzinach pracy jest gwarantem bezpieczeństwa pacjenta i ma obowiązek dołożyć wszelkich starań, by w prawidłowy sposób opiekować się pacjentem i stosować najnowszą wiedzę medyczną. Jeśli zaniecha badań diagnostycznych, zlekceważy sygnały ostrzegawcze lub popełni inny błąd, w wyniku czego pacjent umrze, może odpowiadać karnie. O odpowiedzialności takiej stanowi art. 4 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.
Jeżeli lekarz nie podjął działań ratujących życie w sytuacji, gdy nie był w pracy, ale na przykład w trakcie zakupów był świadkiem wypadku, to nie ponosi odpowiedzialności karnej za nieumyślne spowodowanie śmierci na podstawie art. 155 k.k. Ma natomiast obowiązek udzielenia pomocy – podobnie jak każdy inny świadek zdarzenia (art. 162 k.k.).
Kara za nieumyślne spowodowanie śmierci
Za nieumyślne spowodowanie śmierci ustawodawca przewidział karę w postaci pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Nieumyślne spowodowanie śmierci może ulec przedawnieniu po upływie 10 lat od popełnienia tego czynu.
Nieumyślne spowodowanie śmierci Leszno
Udowodnienie, że działania skutkujące pozbawieniem życia nie wynikały z woli sprawcy, jest trudne i wymaga przemyślanej, logicznej argumentacji. W przeciwnym razie sprawca ryzykuje karę kilkuletniego pozbawienia wolności, bo prokurator z pewnością wykorzysta wszystkie nieścisłości w linii obrońcy. Z tego powodu ważne jest, by osoba oskarżona o spowodowanie śmierci innej osoby powierzyła reprezentację doświadczonemu prawnikowi, który udowodni w sądzie, że do zdarzenia powodującego śmierć ofiary doszło w sposób niezamierzony przez jego klienta. Zachęcamy do powierzenia obrony Kancelarii Adwokackiej – Adwokatowi Marcinowi Dłubale.