MENU
Jesteś tutaj: Oferta Prawo karne Bójka lub pobicie

Bójka lub pobicie - Adwokat Leszno

Bójka i pobicie to dwa powszechnie występujące przestępstwa. Wymiar kary zależy przede wszystkim od rozmiaru obrażeń ofiary. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężkie uszkodzenie ciała, lub ciężki rozstrój zdrowia, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Już samo narażenie człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 3 lat.

Bójka i pobicie Leszno

Bójka i pobicie to dwa różne przestępstwa.

  • Bójka to starcie co najmniej dwóch osób bez broni lub z użyciem broni białej (noże, siekiery) lub przedmiotów, które mogą zostać wykorzystane jako broń, np. kamień. Wynikiem bójki są obrażenia i/lub uszczerbek na zdrowiu o różnym stopniu. Bójka może zostać zaklasyfikowana jako (chuligaństwo) lub przestępstwo o różnym stopniu ciężkości w zależności od tego, czy ofiara odniosła lekkie, średnie czy ciężkie obrażenia.

W jednym z orzeczeń Sąd Najwyższy zauważył, że przestępstwo udziału w bójce polega na „umyślnym wzięciu udziału w zdarzeniu o takim charakterze, że jego uczestnicy atakują się wzajemnie i z takim natężeniem, iż stwarza to dla nich niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia”.

  • Z pobiciem mamy do czynienia, gdy jedna lub więcej osób zaatakuje inną. Od bójki pobicie odróżnia fakt, że ofiara nie podjęła walki jako pierwsza, często w ogóle nie próbuje walczyć, a jedynie się broni.

Najważniejsze różnice między bójką a pobiciem:

  • pobicie to czynna napaść co najmniej jednej osoby na inną,

  • w bójce każdy z uczestników jest jednocześnie atakującym i atakowanym.

Udział w bójce lub pobiciu nie może sprowadzać się do zaniechania, więc potrzebne są aktywne działania sprawcy.

Kara za bójkę i pobicie

Co właściwie znaczy, że ktoś brał udział w bójce lub pobiciu? Sądy traktują to bardzo szeroko. Jest to aktywne zadawanie ciosów (kopanie, bicie), ale też przytrzymanie lub obezwładnienie osoby, którą biją inni.

Sąd Najwyższy potwierdził, że dla przyjęcia odpowiedzialności za udział w pobiciu wystarczy, by sprawca swoim zachowaniem stwarzał warunki ułatwiające działanie bezpośrednich sprawców, czyli na przykład obezwładnił ofiarę.

Jaka jest kara za pobicie (Leszno)?

Karę dla sprawcy uszczerbku, do którego doszło w wyniku bójki lub pobicia, regulują trzy kolejne paragrafy art. 158 Kodeksu karnego.

  • § 1. Kto bierze udział w bójce lub pobiciu, w którym naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo nastąpienie skutku określonego w art. 156 § 1 lub w art.
    157 § 1podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

  • 158§ 2. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

  • 158 § 3. Jeżeli następstwem bójki lub pobicia jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.

Z kolei art. 159 k.k. przewiduje, że osoba, która w bójce lub do pobicia użyła broni palnej, noża lub innego podobnie niebezpiecznego przedmiotu, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Warto też wspomnieć o art. 217 k.k., który stanowi, że „kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”.

Ofiara pobicia lub bójki może wystąpić do sprawców o wypłatę odszkodowania za poniesione straty lub zadośćuczynienia za ból i cierpienie, które stały się następstwem pobicia.

Kontakt
ul. Jana Matejki 9 64-100 Leszno woj. wielkopolskie
Copyright © Adwokat Marcin Dłubała
Kancelaria Adwokacka Marcin Dłubała