Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków - Adwokat Leszno
Polskie prawo wyciąga surowe konsekwencje wobec osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Przepisy określające karę znajdują się w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, Kodeksie wykroczeń oraz w Kodeksie karnym.
Kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu Leszno
Przytoczmy przepisy, które określają poziom kary za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Prawo o ruchu drogowym:
Art. 45 ust. 1 pkt 1 ,,Zabrania się kierowania pojazdem, prowadzenia kolumny pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt osobie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu”
Art. 129i
,,1. Badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu przeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli stan osoby podlegającej badaniu uniemożliwia jego przeprowadzenie urządzeniem elektronicznym lub osoba ta odmawia poddania się takiemu badaniu. W takim przypadku ustalenie zawartości w organizmie alkoholu następuje na podstawie badania krwi.
3. Badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu może być przeprowadzone również w razie braku zgody osoby podlegającej badaniu, o czym należy ją uprzedzić.
4. Warunki oraz sposób przeprowadzania badań, o których mowa w ust. 1 i 2, określają przepisy wydane na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2023 r. poz. 2151).”
Kodeks karny:
Art. 178a § 1 ,,Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”
Art. 178a § 4 ,,Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, art. 174, art. 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem
za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”
Kodeks wykroczeń:
Art. 87 § 1 ,,Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych.”
87§ 1a. ,,Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.”
87 § 2. ,,Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1,
podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych.”
Kara za prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków Leszno
Zarówno prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków, jak i alkoholu, mogą zostać zakwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo – w zależności od stężenia tych substancji w organizmie. Wprawdzie żadna ustawa nie definiuje, czym jest „jazda pod wpływem narkotyków” i „jazda po użyciu narkotyków”, to Sąd Najwyższy podkreślił, że w celu zakwalifikowania danego zachowania jako przestępstwo albo wykroczenie, każdorazowo trzeba ocenić wpływ środka odurzającego na sprawność psychosomatyczną kierowcy w stopniu podobnym jak w sytuacji znajdowania się pod wpływem alkoholu.
Marihuana jest traktowana na równi z innymi narkotykami: na nic nie zda się tłumaczenie kierowcy, że „tylko” palił marihuanę.
Prowadzenie pojazdu bez uprawnień pod wpływem alkoholu Leszno
Osoba oskarżona o przestępstwo lub wykroczenie polegające na prowadzeniu pojazdu pod wpływem alkoholu, lub narkotyków powinna niezwłocznie skonsultować się z adwokatem mającym doświadczenie w tej dziedzinie. Kancelaria Adwokacka – Adwokat Marcin Dłubała podejmuje się reprezentowania klienta w sądzie i podejmie starania, by postępowanie zakończyło się w sposób najkorzystniejszy dla oskarżonego kierowcy.