Jesteś tutaj: Oferta Prawo cywilne Zasiedzenie nieruchomości

Zasiedzenie nieruchomości – Leszno

Zajmujemy się procesem, jakim jest zasiedzenie nieruchomości. W Lesznie znajduje się nasza kancelaria, ale pracujemy również z klientami z okolic. Własność przez zasiedzenie można nabyć w wyniku faktycznego i nieprzerwanego posiadania przez określony czas.

Zasiedzenie w dobrej wierze i zasiedzenie nieruchomości w złej wierze – zasady prawne 

Warunki zasiedzenia nieruchomości są faktycznie dwa. Pierwszy z nich to konieczność jej faktycznego posiadania – mieszkania w niej lub np. prowadzenia działalności gospodarczej. Ważny jest okres, w jakim ten proces trwał. Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego wyróżnia się okres długi (20 lat) i krótki (10 lat). Drugi warunek jest związany z dobrą bądź złą wiarą. Może nastąpić zasiedzenie w dobrej i złej wierze

O dobrej wierze mówi się wtedy, gdy właściciel nieruchomości nie wie, że w rzeczywistości nie ma do niej prawa i że posiadając ją działa na niekorzyść faktycznego właściciela. Zasiedzenie nieruchomości w złej wierze następuje wtedy, gdy właściciel wie lub może przypuszczać, że jego tytuł do posiadania nieruchomości jest wadliwy. 

Zasady zasiedzenia nieruchomości wskazują, że do przejęcia prawa własności może dojść zarówno w dobrej, jak i złej wierze. Od tego będzie zależeć wymagany okres faktycznego i nieprzerwanego posiadania. Przy dobrej wierze wynosi on 20 lat, a przy złej – 30 lat. 

Pozyskanie prawa własności przez zasiedzenie – pomoc prawna w Lesznie 

Zasiedzenie działki w dobrej wierze lub w złej wierze to złożony proces, który wymaga szczegółowej wiedzy, znajomości przepisów oraz odpowiedniej ich interpretacji. Jeżeli planuje się przeprowadzić tę procedurę, warto skorzystać z pomocy adwokata już na etapie przygotowania się do niej. 

W naszej kancelarii pomagamy klientom m.in. w: 

  • analizie ich sytuacji (dokonujemy wstępnej oceny dobrej i złej wiary), 
  • opracowaniu niezbędnych dokumentów, 
  • merytorycznym przygotowaniu do procesu, 
  • reprezentowaniem interesów stron w  sądzie. 

Zasiedzenie w dobrej wierze lub w złej wierze jest co do zasady szkodliwe dla właściciela nieruchomości. Ten traci prawo własności na rzecz osoby zasiedzającej. Reprezentujemy również interesy właścicieli nieruchomości chcących chronić się przed nieuczciwym zasiedzeniem. 

W każdej sytuacji gwarantujemy indywidualne podejście do sprawy analizę, przypadku i wsparcie na każdym etapie postępowania.

Kontakt
ul. Jana Matejki 9 64-100 Leszno woj. wielkopolskie
Copyright © Adwokat Marcin Dłubała
Kancelaria Adwokacka Marcin Dłubała