Jesteś tutaj: Oferta Prawo cywilne Zniesienie współwłasności

Zniesienie współwłasności: Leszno

Zajmujemy się procedurą, jaką jest zniesienie współwłasności. W Lesznie spotykaqmy się z klientami, by omówić ich sytuację i przygotować się do procedury. Cały proces jest złożony i może być przeprowadzony na kilka różnych sposobów – Kodeks cywilny przewiduje kilka różnych trybów zniesienia współwłasności. 

Czym jest współwłasność i kiedy powstaje? Kiedy wydzielenie współwłasności jest konieczne? 

Wyjście ze współwłasności jest często konieczne ze względu na jej specyfikę. Sama współwłasność oznacza stan, w którym co najmniej dwie osoby są uprawnione do posiadania danej rzeczy, a ich prawo jest niepodzielne – żaden ze współwłaścicieli nie ma wyłącznego prawa do fizycznego władania rzeczą. 

Kiedy powstaje taki stan? Może to nastąpić w wielu różnych sytuacjach, w tym przede wszystkim w wyniku dziedziczenia spadku lub np. powstania prawa do zasiedzenia części nieruchomości. Wtedy konieczne staje się wydzielenie współwłasności. Jest bowiem uznawana co do zasady za stan przejściowy, więc można dążyć do tego, aby ustała. 

Współwłasność: zniesienie – sposoby przewidziane przez prawo 

Jak zakończyć trwanie procesu, jakim jest współwłasność? Zniesienie może nastąpić w jednym z poniższych trybów. 

  1. Umowa notarialna między współwłaścicielami. 
  2. Orzeczenie sądowe. 

Zniesienie współwłasności nieruchomości może się odbyć w ramach umowy lub orzeczenia przez: sprzedaż nieruchomości i podział zysków, podzielenie nieruchomości, przyznanie prawa własności nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty zadłużenia powstałego u innych uprawnionych. Zniesienie współwłasności działki rolnej odbywa się z kolei na innych specjalnych zasadach. 

Notarialne i sądowe zniesienie współwłasności – pomoc prawna 

Jeżeli zdecydujesz się na notarialne (co do zasady polubowne) lub sądowe zniesienie współwłasności (najczęściej dochodzi do niego, gdy uprawnieni nie mogą dojść do porozumienia), warto rozważyć skorzystanie z pomocy adwokata. W kancelarii przeanalizujemy Twój przypadek, sprawdzimy, jakie masz możliwości i doradzimy Ci, co zrobić, aby zniesienie współwłasności domu lub innej rzeczy nie naruszało Twoich interesów.

Kontakt
ul. Jana Matejki 9 64-100 Leszno woj. wielkopolskie
Copyright © Adwokat Marcin Dłubała
Kancelaria Adwokacka Marcin Dłubała