Jesteś tutaj: Oferta Prawo rodzinne Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe

Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe

Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe - adwokat Leszno

Ubezwłasnowolnienie polega na pozbawieniu osoby, której dotyczy sprawa, zdolności do czynności prawnych w całości lub w części. Osoba ta nie może podejmować decyzji dotyczących jej majątku czy zawierania umów. Ubezwłasnowolnienie zawsze musi służyć dobru tej osoby, a nie wygodzie członków jej rodziny.

Niekiedy zdarza się, że w związku z chorobą psychiczną lub wiekiem dorosła osoba nie jest w stanie w racjonalny sposób kierować swoim postępowaniem. Aby chronić ją przed podejmowaniem niekorzystnych decyzji i zawieraniem szkodliwych umów, bliscy oraz prokurator mogą wnioskować do sądu (w trybie nieprocesowym) o całkowite lub częściowe ubezwłasnowolnienie tej osoby. W rezultacie zostaje ona pozbawiona prawa do decydowania o swoich sprawach.

Ubezwłasnowolnienie częściowe a całkowite Leszno

Ubezwłasnowolnienie całkowite (pełne) skutkuje brakiem zdolności do czynności prawnych, czyli brakiem swobodnego podejmowania czynności prawnych. Z kolei ubezwłasnowolnienie częściowe prowadzi do ograniczenia zdolności do czynności prawnych.

Aby całkowicie ubezwłasnowolnić osobę, muszą zostać spełnione dwa obowiązkowe warunki:

  • osoba ta musi mieć ukończone 13 lat

  • trzeba wykazać, że nie jest ona w stanie kierować swoim zachowaniem samodzielnie z uwagi na chorobę psychiczną, niedorozwój umysłowy czy też inne zaburzenie psychiczne, w szczególności pijaństwo lub narkomania.

Ubezwłasnowolnienie całkowite prowadzi do pozbawiania zdolności do czynności prawnych. Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie może dokonywać czynności prawnych tj. zawierać umów, wstąpić w związek małżeński, dokonywać zakupów innych niż codzienne. Do dokonania ich potrzebna jest zgoda jej opiekuna.

W praktyce częstymi podstawami wniosku o ubezwłasnowolnienie całkowite jest wystąpienie zaawansowanej demencji, choroby Alzheimera lub zespół apaliczny (śpiączka/stan wegetatywny).

Ubezwłasnowolnienie częściowe jest czymś pomiędzy ubezwłasnowolnieniem całkowitym a pełną zdolnością do czynności prawnych. Osoba, wobec której orzeczono częściowe ubezwłasnowolnienie, może samodzielnie dokonywać mało istotnych czynności prawnych, może też podejmować decyzje dotyczące swojego życia (wyjazdu na urlop, podjęcia leczenia).

Ubezwłasnowolnienie Leszno

W obu przypadkach sprawę rozpoznaje Sąd Okręgowy właściwy dla miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której dotyczy wniosek, w składzie trzech sędziów zawodowych. Wnioski muszą zawierać odpowiednie uzasadnienie oraz wskazywać podstawy do ubezwłasnowolnienia.

O ubezwłasnowolnienie mogą wystąpić małżonek osoby, która ma problemy z podejmowaniem decyzji dotyczących swojego życia, krewni w linii prostej, a także prokurator.

Sprawy o ubezwłasnowolnienie częściowe lub całkowite potrafią być bardzo skomplikowane, a dodatkowo obciążające emocjonalnie – bliscy muszą przekonać sąd, że rodzic czy dziadek nie jest już na tyle samodzielny, by o sobie decydować. Dlatego też wsparcie adwokata jest bardzo potrzebne i pozwala uzyskać rozstrzygnięcie, które zabezpieczy interesy osoby niesamodzielnej.

Kontakt
ul. Jana Matejki 9 64-100 Leszno woj. wielkopolskie
Copyright © Adwokat Marcin Dłubała
Kancelaria Adwokacka Marcin Dłubała